2009 NOMINEES

Outstanding Acoustic Artist / Group

Carolyn Striho

Paul Miles

Ty Stone

Audra Kubat

John Latini

Dave Huff & Pat Shanley

 

Outstanding Folk Artist / Group

Billy Brandt

Maggie McCabe

David Nefesh

Jen Cass

Emily Rose

Frontier Ruckus

 

Outstanding Acoustic / Folk Instrumentalist

Brian Lord ( guitar )

Tim Diaz ( guitar )

Nolan Mendanhall ( bass)

Evan Perri ( guitar )

Paul Miles (guitar )

Sarana VerLin ( violin )

Scott Dailey ( guitar )

Audra Kubat ( guitar )

 

Outstanding Acoustic / Folk Recording

Stacia Petrie Ford “ Ruby Blues “

Frankie D’Angelo “ So Damn Cold “

Luke Sayers & the Last to Know “Radio Flower “

Jamie McCarthy “Salvation “

Dan Hazlett “Just a Guitar “

Lonny Ray “ Just Hold On “

 

Outstanding Acoustic / Folk Songwriter

Billy Brandt

Carolyn Striho

Paul Miles

Frankie D’Angelo

John Latini

John D. Lamb

Emily Rose

 

Outstanding Acoustic / Folk Vocalist

Carolyn Striho

Katy Grace ( Shotgun Wedding )

Billy Brandt

Paul Miles

Jen Cass

Pato Margetic

 

Outstanding Blues Artist / Group

Howling Diablos

Johnnie Bassett

Alberta Adams

The Alligators

Laith Al-Saadi

Jim McCarty & Mystery Train

 

Outstanding Blues / R&B Instrumentalist

Jim McCarty ( guitar )

Laith Al-Saadi ( guitar )

Johnnie Bassett ( guitar )

Steve Schwartz ( guitar )

Motor City Josh ( guitar )

Duffy King ( guitar )

Pat Shanley ( guitar )

Brett Lucas ( guitar )

 

Outstanding Blues / R& B Recording

Motor City Josh “ Forty Four: A Tribute to Howlin’ Wolf “

Root Doctor “ Live at the Cadillac Club “

Alberta Adams , “ Detroit is My Home “

Stacia Petrie Ford “ Ruby Blues “

Dirty Pirate Hookers “ Live Anywhere”

Kate Hart “ Alone Again with Friends “

 

Outstanding Blues / R&B Songwriter

Motor City Josh

Paul Miles

Alberta Adams

Tracy Kash Thomas

Martin “ Tino “ Gross

Stacia Petrie Ford

 

Outstanding Blues / R&B Vocalist

Alberta Adams

Motor City Josh

Tracy Kash Thomas

Paul Miles

David Krammer

 

Outstanding R&B Artist / Group

Motor City Women

Howling Diablos

Motor City Josh & the Big 3

Hot Sauce

bugs Beddow Band

Tracy Kash Thomas

 

Outstanding Classical Composer

Michael Daugherty

Bright Sheng

Richard Robinson

Anthony Iannacone

 

Outstanding Classical Instrumentalist

Dennis Carter ( flute )

Kenneth Robinson ( trumpet )

Xiao Dong Wei

Julien Labro ( bandoneon )

Rich Kowalewski ( double bass )

 

Outstanding Classical Recording

Kenneth Robinson &Dave Wagner “ Let the Trumpet Sound “

Brazil & Beyond “ Classical “

Sergei Kvitko “ Of Lands and People Far Away “

 

Outstanding Classical Small Ensemble

New Music Detroit

Brazil & Beyond

Let the Trumpet Sound: Kenneth Robinson & Special Guests

Detroit Chamber Winds & Strings

Cut Time Players

The Arbor Consort

 

Outstanding Classical Vocalist

Trish Shandor

Eva Marie Evola

Amber Williams

Melanie Helton

Aaron Caruso

 

Outstanding Community Orchestra

Dearborn Symphony Orchestra

Michigan Opera Theatre Orchestra

Birmingham/Bloomfield Symphony Orchestra

International Symphony Orchestra

Sphinx Symphony

 

Outstanding Country Artist / Group

Doop & The Inside Outlaws

Grievous Angel

Justine Blazer

Whitey Morgan and the 78’s

The Orbitsuns

Shotgun Wedding

 

Outstanding Country Instrumentalist

Al Carmichael ( guitar )

Stephen Grant Wood ( Guitar )

Dave Feeny ( pedal steel )

Matt O’Bryan ( guitar )

Sarana VerLin ( violin )

Greg Michaels ( guitar )

 

Outstanding Country Recording

Whitey Morgan and the 78’s “ Honky Tonks and Cheap Motels “

The Orbitsuns “Redneck Disco “

David Shelby “ I Came to Play “

Justine Blazer “ Red White & Blue “ Music Video

Danielle Car “ The EP “

 

Outstanding Country Songwriter

Whitey Morgan

Don “Doop “ Duprie

Jen Cass

Justine Blazer

Julianne ( Redhill )

Stephen Grant Wood

 

Outstanding Country Vocalist

Whitey Morgan

Vinnie Dombroski

Julianne ( Redhill )

Justine Blazer

 

Outstanding Electronic Dance Artist / Group

Deastro

My Dear Disco

The Jesus Chainsaw Massacre

Audion / Matthew Dear

The Real Action Figures

Love Meets Lust

 

Outstanding Electronic / Dance DJ

DJ Linda Lexy

DJ Ryan Elliott

DJ Urban Kris

DJ Dick Sadlowski

DJ Sir Real

 

Outstanding Electronic / Dance Recording

Matthew Dear “ Body Language 7: Get Physical Music “

My Dear Disco “ Dance Think LP “

Deastro “ Parallelogram

Charlie Slick, “Edward Murphy”

 

Outstanding Electronic / Dance Writer Producer

Liz Larin

Matthew Dear

Urban Kris

Todd Osborn

Kevin Saunderson

Derrick “ Drivetrain “ Thompson

 

Outstanding Gospel / Christian  Act

Liberty Temple Baptist Choir

God’s Army

Only 1 Way

The Gideon Crew

Covenant Foursquare Praise

 

Outstanding Gospel / Christian Musician

Ron English ( guitar )

Danny Cox ( drums )

K. Montez ( keyboards )

Jay Carver ( guitar )

Calvin Cooke ( steel guitar )

Timothy Alexander ( keyboards )

 

Outstanding Gospel / Christian Recording

Only 1 Way,  “He Saved Me “

Emazin & Good Son “ National Anthems “

God’s Army “ Y R U Ashamed of Me “

 

Outstanding Gospel / Christian Songwriter

Only 1 Way

Danny Cox

Sonnie Day

The Gideon Crew

Lonny Ray

God’s Army

 

Outstanding Gospel / Christian Vocalist

Sonnie Day

Only 1 Way

Beth Stalker

K. Montez

Michael Bowdre - Maestro Of Peace

 

Outstanding  Jazz Composer

Scott Gwinnell

Tracy Kash Thomas

Jesse Palter

Chris Codish

Faruq Z. Bey

Pat Prouty

 

Outstanding Jazz Instrumentalist

Mike Jellick ( piano )

Scott Gwinnell ( piano )

Tracy Kash Thomas ( piano )

Chris Codish ( organ )

Evan Perri ( guitar )

Marcus Belgrave ( trumpet )

Jef Reynolds ( bass )

Skeeto Valdez ( drums )

 

Outstanding Jazz Recording

Paul Keller Ensemble “ Michigan Jazz Suite “

Colton Weatherston “ Colton Weatherston “

Tumbao Bravo “ Un Systema Para Todo “

John Barron / Patrick Prouty “ Tunnel and Bridge “

organissimo “ Groovadelphia “

Musique Noire “ Good Hair “

Carlos Redman “ Love Letters “

 

Outstanding Jazz Vocalist

Tracy Kash Thomas

Colton Weatherston

Trish Shandor

Janice Franco

Ursula Walker

Sheila Landis

 

Outstanding Modern Jazz Artist / Group

Brothers Groove

Carl Cafagna and North Star Jazz

Tracy Kash Thomas

organissimo

Faruq Z. Bey and the Northwoods Improvisors

Nomo

 

Outstanding Traditional Jazz Artist / Group

Scott Gwinnell Jazz Orchestra

Marcus Belgrave and Charlie Gabriel

Planet D Nonet

Paul Keller Orchestra

Jesse Palter Quartet

Dale Grisa

 

Outstanding Reggae / Ska Artist / Group

Roots Vibrations

1592

Superdot

The Process

Earl “King Mellowman” Clarke

D’Skreet

 

Outstanding World Artist / Group

Zebula Avenue

Brazil & Beyond

Tumbao Bravo

THTX

Lola Morales

Musique Noire

 

Outstanding World / Reggae / Ska Instrumentalist

Dennis Sheridan ( percussion )

Steve Caldwell ( guitar )

Layla Hall ( drums/percussion )

JoVia Armstrong ( percussion )

Garrick Owen ( guitar )

Javier Barrios ( timbales / percussion )

 

Outstanding World / Reggae / Ska Recording

1592 “ Vacant Lot featuring Arubis”

Nomo “ Ghost Rock “

Lola Morales “ Write My Story “

The Process “ Live Vassar Theatre” DVD

Tumbao Bravo “ Un Systema Para Todo “

 

Outstanding World / Reggae / Ska Songwriter

Lola Morales

Gail Baker

Kris Kurzawa

David Asher

Chris Hooper

Steve Caldwell

 

Outstanding World / Reggae / Ska Vocalist

Lola Morales

Ja Franco

Gail Baker

David Asher

Armando Vega

 

Outstanding Anthology / Compilation / Reissue

The Supremes, “ Motown Lost and Found” ( Motown/Universal )

Various Artists, “ Motown: The Complete Number 1’s ( Motown/ Universal )

Various Artists, “Playlist Plus: Motown 50th Anniversary “ ( Motown/Universal )

Detroit Cobras,  “Original Recordings “ ( Munster )

Brian Vander Ark. “ Brian Vander Ark” ( Second/ Motion )

Rodriguez, “ Cold Fact “ ( Light in the Attic )

Little Willie John “ 1966 ( The Axelrod & HP Barnum Sessions “ (Ace )

 

Outstanding Live Performance

Justine Blazer

Critical Bill

Gia Warner

Satori Circus

Jill Jack

Laith Al-Saadi

The Hard Lessons

Nadir’s Distorted Soul

 

Outstanding Live Sound Technician

Jason Fisher ( Memphis Smoke / Seldom Blues )

Terri Cox ( The Magic Bag )

Donnie Davenport ( Fifth Ave. )

Neil T. Sever ( Memphis Smoke/ Various )

Kevin Sharpe ( TNT’s )

Peter Jay ( Callahan’s)

 

Outstanding Local Record Label

Static Records

No Cover Productions

Ghostly International

Small Stone Records

LaBlaze Records

Quack Media / Suburban Sprawl Records

 

Outstanding Major Label Recording

Raconteurs - Consolers of the Lonely

Alice Cooper – Along Came a Spider

Madonna – Hard Candy

Ted Nugent – Sweden Rocks

Aretha Franklin – This Christmas

 

Outstanding National Single

Kid Rock , “ All Summer Long”

Kid Rock, “ Roll On “

Jack White ( with Alicia Keyes ),  “ Another Way to Die “

The Von Bondies, “ Pale Bride “

The Raconteurs, “ Consolers of the Lonely “

Bump,  “ Out of Reach “

Critical Bill, “ My Suicide “

 

Outstanding National Small / Independent Label Recording

Hot Club of Detroit , “ Night Town “ ( Mack Avenue )

Amp Fiddler with Sly & Robbie,  “Inspiration Information “

George Clinton, “ George Clinton & his Gangsters of Love “ ( Shanachie )

The Von Bondies, “ We are Kamikazees “

Whitey Morgan & the 78’s – “ Honky Tonks & Cheap Motels

The Hard Lessons , “ The B & G Sides” ( Quack Media )

James Carter, “ Present Tense” ( Emarcy )

 

Outstanding Record Producer

Al Sutton

Kevin Sharpe

T Money Green

Nolan Mendanhall

Dave Feeny

Nadir

 

Outstanding Recording Studio

Rustbelt Studios

Tempermill

Metro Recording Studio

Big Sky Recording

Pearl Sound

54 Sound

 

Outstanding Hip-Hop Artist / Group

Hush

D. Allie

Enemy Squad featuring G-Dub

Khary WAE Frazier

Diablo tha Medical Examiner featuring Swifty McVay of D12

United States of Mind

 

Outstanding Hip-Hop DJ

DJ Invisible

DJ Butter

DJ Sir Real

DJ DDT

DJ Dick Sadlowski

DJ Young Mase

 

Outstanding Hip-Hop MC

Shadow

Hush

D. Allie

Khary WAE Frazier

Misfit

 

Outstanding Urban / Funk Artist/ Group

T Money Green & Roadwork

The Brothers Groove

Black Bottom Collective

My Head Radio

Hot Sauce

Nadir / Distorted Soul

 

Outstanding Urban / Funk Musician

Johnny Evans ( saxophone )

Larry Lee ( bass )

T Money Green ( bass )

Steve Caldwell ( guitar )

Santos ( Roadwork ) ( guitar )

Larry Fratangelo ( percussion )

Kris Kurzawa ( guitar )

GT ( bass )

 

Outstanding Urban / Funk Songwriter

T Money Green

Nadir

Chris Codish

Hush

Mark “ Swami “ Harper

My Head Radio

 

Outstanding Urban / Funk Vocalist

T Money Green

Nadir

Chris Codish

Cadillac Dale

Divinity

Karen Bosco

 

Outstanding Urban / Funk / Hip-Hop Recording

Nadir / Distorted Soul,  “ Working for the Man “

D12, “Mixtape: The Return of the Dozen “

Esham, “Sacrificial Lambz “

Hush , “ Rise Again “

My Head Radio, “ On Air “

T Money Green / Roadwork,  “The Streetz Are Paved with Green”

 

Outstanding Rock / Pop Instrumentalist

Emily Rogers ( bass )

Carolyn Striho ( keyboards )

Cyamak Ashtiani ( guitar )

Brian Lord ( guitar)

Rachel May ( guitar )

Jim Choinard ( guitars )

Jef Reynolds ( bass )

Michael Scott ( guitar )

 

Outstanding Rock / Pop Recording

The Muggs, “ On With the Show “

Carolyn Striho, “Is This Me? “

Gia Warner, “ Stay With Me “

The Orbitsuns ,“ Redneck Disco “

Lies Unknown , “ Lies Unknown “

Clear Grey “ Clear Grey “

Teddy Richards, “ Gravity “

 

Outstanding Rock / Pop Songwriter

Vinnie Dombroski

Carolyn Striho

Ty Stone

Gia Warner

Stewart Francke

Sarana VerLin

 

Outstanding Rock / Pop Vocalist

Barbara Payton

Ty Stone

Korrine Louise

Gia Warner

Vinnie Dombroski

Brandon Calhoon

 

Outstanding Hard Rock Artist / Group

Broadzilla

Critical Bill

Mindcandy

60 Second Crush

Ray Street Park

Chaos Theory

 

Outstanding Industrial Artist / Group

Crud

Cybertrybe

HafLife

The Impaler

Lustercraft

The Phalge

 

Outstanding Rock / Pop Artist / Group

Grievous Angel

Bump

Nurocksol

Ty Stone

Carolyn Striho

Liz Larin

 

Outstanding National Indie Label Rock Artist / Group

The Von Bondies

The Hard Lessons

Jody Raffoul

Brian Vander Ark

Electric Six

The Go